Techblog

Luźne repozytorium publikacji i projektów.

"TZTMK - Transmisja sygnałów myszki i klawiatury" w EdW

W listopadowym numerze (11/2020) "Elektroniki dla Wszystkich" ukazał się mój artykuł dotyczący zdalnego sterowania przez port szeregowy, a konkretniej transmisji sygnałów klawiatury i myszki. Uzupełnieniem tej publikacji jest oprogramowanie które można pobrać z poniższych adresów:

Oprogramowanie sterujące dla Windows: https://github.com/tzaorski/TZTMK-desktop-install

Kod źródłowy oprogramowania sterującego: https://github.com/tzaorski/TZTMK-desktop

Kod źródłowy oprogramowania dla Arduino Pro Micro: https://github.com/tzaorski/TZTMK-arduino

 

"Transmisja danych za pomocą światła" w EdW

W najnowszym kwietniowym numerze "Elektroniki dla Wszystkich" (04/2019) ukazała się moja publikacja na temat transmisji danych za pomocą światła widzialnego wraz z praktycznym przykładem. Zachęcam do zapoznania się z artykułem.

Arduino i STM32. Łagodny start z ARMem.

Arduino szturmem zdobyło rynek i serca elektroników hobbystów. Dzięki tej platformie możliwe było rozpoczęcie przygody z mikrokontolerami. Są jednak zastosowania, gdzie moc dostarczana przez popularne UNO albo Leonardo jest za mała. Kuszącą alternatywą jest użycie procesora STM32 w ekstremalnie taniej wersji płytki developerskiej, znanej jako Blue Pill. Tak, nawet tańszej niż klony Arduino UNO, bo dostępnej na popularnym krajowym portalu aukcyjnym poniżej 20 złotych z dostawą.

AVRDUDE z ATmega8 + fusebity

AVRDUDE to niewielkie narzędzie do programowania mikrokontrolerów AVR. Pozwala na odczyt i zapis pamięci flash, EEPROM, programowanie fusebitów i lockbitów. Jest to konsolowa aplikacja, dlatego użytkowanie może sprawiać problemy zaczynającym przygodę z mikrokontrolerami. Wszelkie opcje i parametry ustawiamy z wiersza poleceń, przez co jesteśmy zmuszeni pamiętać (albo przynajmniej mieć pod ręką) wszelkie "przełączniki". Dokumentacja AVRDUDE jest całkiem pokaźna a na wielu forach można znaleźć różne opisy, ale wertowanie dokumentacji bywa kłopotliwe. Chcąc zaprogramować (zwykle) ten sam typ mikrokontrolera tym samym programatorem co mam na biurku, wygodniej polegać na notatkach. Aby ułatwić sobie zabawę, przygotowałem zestaw najczęściej używanych poleceń, które tylko kopiuję do okna konsoli.

Ile prądu zużywa sprzęt domowy ?

Starając się zapanować nad rachunkami za energię elektryczną, zakupiłem prosty miernik pokazujący faktyczne zużycie. Najbardziej interesowało mnie zapotrzebowanie na prąd przez urządzenia które są zwykle ciągle włączone, czyli router, telewizor w trybie stand-by, ładowarka telefonu komórkowego, a w moim przypadku serwer plików i maszyn wirtualnych, zbudowany na bazie komputera stacjonarnego. Wyniki moich pomiarów i zestawienie kosztów użytkowania zamieściłem w tabelce poniżej. Zdaję sobie sprawę, że pomiary mogą być obarczone sporym błędem pomiarowym, a i komputer komputerowi nierówny, jednak te dane przybliżają chociażby rząd wielkości.

 

Buntownik bez powodu, czyli jak się stałem fanem Arduino

Elektroniką się interesuję odkąd moja pamięć sięga. Podobnie jest z informatyką. Na ścisłe połączenie tych dwóch pasji wpadłem w 2009 roku, kiedy zainteresowałem się tematem mikrokontolerów. Oczywiście już wcześniej wiedziałem, że są takie "komputerki" jednoukładowe, które mogą robić cuda, zadowalając się kilkoma kilobajtami pamięci, ale do tej pory moje projekty programistyczne to były aplikacje na "duże" komputery. Jak większość hobbystów, rozpocząłem od popularnej rodziny mikrokontolerów AVR i języka Bascom, a konkretniej od rewelacyjnej książki "Mikrokontolery dla początkujących" Piotra Góreckiego, redaktora "Elektroniki dla Wszystkich" i przygotowanej do książki płytki developerskiej. Nie wiem dlaczego, ale sam Bascom wydał mi się tak uproszczony, że aż skomplikowany. Pragnąłem jak najszybciej przeskoczyć na coś bardziej profesjonalnego. Po zakupieniu układu mikrokontolera i zbudowaniu programatora LPT, poczułem się chwilowo usatysfakcjonowany :-) Pisałem proste programy w C, czasem romansując z asemblerem. Po jakimś czasie programy stawały się bardziej skomplikowane, a praca nad nimi czasochłonna. Oczywiście opierałem się na bibliotekach, nawet samemu pisanych, ale dalej były to zadania czasochłonne.

  • 1
  • 2